Selecționate

Selecţionatele de juniori

News Details
Text

Moldova U-16 – Moldova U-17 0-6
Marcatori: Osipov (1), Coşcodan (25), Cuzmenco (66-pen., 69), Iapără (78), Mocon (80)

Moldova U-16: Denis Uşacov (Maxim Popa, 41), Anatol Ciuntu, Artiom Gabareţ, Alexandru Pintea (Egor Cesnocov, 49), Alexandru Vacarciuc (Vladislav Stepanov, 57), Alexandru Graur, Iulian-Daniel Manica (Nichita Corneencov, 41), Eugen Gliga (Gheorghe Spânu, 57), Maxim Bairamov (Alexandru Coliş, 41), Valentin Ţigănescu (Nichita Moţpan 53), Iurie Stancev (Nichita Murovanîi, 41)
Antrenor: Valeriu Oloieru

Moldova U-17: Sebastian Agachi (Cristian Apostolachi, 29, Antonis-Ovidiu Popovici, 57), Ioan-Călin Revenco (Andrei Conohov, 41), Andrei Bostan (Eduard Ciornîi, 41), Daniel Dumbrăvanu, Vladimir Covcenco, Constantin Brânză (Tudor Iapără, 41), Nichita Caputerco (Raul Oblac, 41), Grigore Coşcodan (Eugeniu Marandici, 41), Alexandr Osipov (Ilie Mocon, 41), Alexandr Cuzmenco, Vasile Stefu (Vlad Sobranevschi, 41)
Antrenor: Alexandru Guzun

Arbitru: Andrei Breguţa; asistenţi: Eugen Ursu, Cornel Melnic; al 4-lea oficial: Radu Tobultoc

Text

Imediat după încheierea meciului a avut loc o şedinţă de lucru cu participarea lui Ghenadie Scurtul, Director Tehnic FMF, şi a antrenorilor selecţionatelor U-16 (Valeriu Oloieru), U-17 (Alexandru Guzun), U-19 (Veaceslav Rusnac), U-21 (Dănuţ Stelian Oprea). S-a făcut o analiză a partidei şi s-au stabilit loturile cu care vor pleca naţionala U-16 la memorialul “Valentin Ivanov” (16-20 august, Moscova), iar reprezentativa U-17 către meciurile amicale din deplasare cu Lituania (18-20 august).

Naţionalele de juniori U-16 și U-17 ale Moldovei efectuează în această perioadă cantonamente la CPSM de la Vadul lui Vodă în cadrul cărora vor disputa un meci de verificare. Partida va avea loc pe 13 august cu începere de la ora 10.00.

Selecționata U-16 se pregătește pentru participarea la memorialul “Valentin Ivanov” (16-20 august, Moscova), iar reprezentativa U-17 către meciurile amicale din deplasare cu Lituania (18-20 august).

Antrenorul selecţionatei U-16, Valeriu Oloieru, a convocat următorii jucători:

Portari: Denis Ușacov (CSCT Buiucani-Dacia Chișinău), Maxim Popa (Zaria Bălți)

Fundași: Anatol Ciuntu, Alexandru Vacarciuc (ambii, Zimbru Chișinău), Artiom Gabareț, Alexandru Pintea (CSCT Buiucani-Dacia Chișinău), Vladislav Stepanov (Sheriff Tiraspol)

Mijlocași: Alexandru Graur (Zimbru Chișinău), Gheorghe Spânu, Iulian-Daniel Manica, Valentin Țigănescu, Maxim Bairamov (toți, CSCT Buiucani-Dacia Chișinău), Egor Cesnocov, Nichita Corneencov, Eugen Gliga (toți, Sheriff Tiraspol), Nichita Moțpan (Zaria Bălți)

Atacanți: Nichita Murovanîi (Zimbru Chișinău), Iurie Stancev (FC Cahul-2005)

De partea cealaltă, Alexandru Guzun, antrenorul naționalei U-17, a convocat în lista lărgită jucătorii:

Portari: Cristian Apostolachi (FC Ungheni), Sebastian Agachi (Academia de fotbal Gheorghe Hagi, România), Antonis-Ovidiu Popovici (Zimbru Chișinău)

Fundași: Andrei Conohov, Vladimir Covcenco (ambii, Sheriff Tiraspol), Ioan-Călin Revenco, Andrei Bostan (ambii, CSCT Buiucani-Dacia Chișinău), Daniel Dumbrăvanu (Zaria Bălți), Eduard Ciornîi (Petrocub-Hîncești)

Mijlocași: Nichita Caputerco, Grigore Coșcodan, Alexandr Osipov, Alexandr Cuzmenco (toți, Sheriff Tiraspol), Tudor Iapără, Vlad Sobranevschi (ambii, Zimbru Chișinău), Constantin Brânză (AS Pro Piacenza 1919, Italia), Raul Oblac (Frosinone Calcio, Italia), Eugeniu Marandici (Uniao Leiria, Portugalia), Cristian-Adrian Bouroș (CSCT Buiucani-Dacia Chișinău)

Atacanți: Ilie Mocon (Sheriff Tiraspol), Vasile Stefu (Cahul-2005-LS)

Video