Selecționate

Naționala U-15 / Meci amical (video)

News Details
Text

Moldova U-15 – Moldova (sel. regională) U-15 3-2
Marcatori:
Dosca (5), Dani (29), Butucel (68) - Garganciuc (49), Covalciuc (63)

Moldova: Sergiu Pelin (Cezar Roșca, 56), Vladislav Zavalișca, Dumitru Iuroș (Dorin Hodonoagă, 50), Roman Scurtul (Nichita Holodov, 61), Gabriel Holban (Vladimir Poloneicic, 41), Nicolae Stegărescu (Vlad Railean, 41), Pavel Cucereavenco (Tudor Butucel, 56), Cristian Dani (Nichita Lambaev, 56), Daniel Dosca, Sergiu Corabelnicov, Victor Bulmaga
Antrenor: Ion Testemițanu

Moldova (sel. regională): Cristian Vieru (Maxim Gonța, 41), Roman Bejan (Ivan Rîlischi, 62), Cristian Ignat, Sorin Chele, Cristian Chiperi (Denis Maximov, 55), Artiom Elțov (Rodion Gonța, 62), Vadim Covalciuc (Sergiu Dînga, 79), Teodor Erhan (Radislav Urechianu, 41), Rostislav Garganciuc, Dan Castraveț, Marius Rusu (Victor Secrieru, 49)
Antrenor: Petru Lesnic

Arbitru: Denis Ivlev, asistenţi: Eugen Ursu, Eugen Arnaut, al 4-lea oficial: Roman Jitari

Cartonaşe galbene: Holban (10), Stegărescu (37), Bulmaga (80)

14 aprilie. Vadul lui Vodă, CPSM. Spectatori: 50

 

Image
Image
Video
Text

Naționala de juniori U-15 a Moldovei efectuează zilele acestea un cantonament la Centrul de Pregătire al Selecționatelor Moldovei de la Vadul lui Vodă. Stagiul se va încheia sâmbătă, 14 aprilie, cu un meci de verificare împotriva selecționatei regionale U-15. Partida va începe la ora 11-00.

În acest cantonament, selecționerul Ion Testemițanu a convocat următorii jucători de la echipele Sheriff Tiraspol, Zimbru Chişinău, CSCT Buiucani-Dacia Chișinău anul nașterii 2003:

Portari: Cezar Roșca (CSCT Buiucani-Dacia Chișinău), Sergiu Pelin (Zimbru Chișinău)

Fundași: Vladislav Zavalișca, Marius Rusu (ambii, Zimbru Chișinău), Danila Ichim, Vladimir Poloneicic, Dumitru Iuroș (toți, Sheriff Tiraspol), Gabriel Holban, Victor Bulmaga, Roman Bejan (toți, CSCT Buiucani-Dacia Chișinău)

Mijlocași: Nicolae Stegărescu, Nichita Lambaev, Cristian Dani, Vlad Railean (toți, Zimbru Chișinău), Tudor Butucel (ambii, CSCT Buiucani-Dacia Chișinău), Nichita Holodov, Pavel Cucereavenco, Roman Scurtul (toți, Sheriff Tiraspol)

Atacanți: Daniel Dosca (CSCT Buiucani-Dacia Chișinău), Sergiu Corabelnicov, Dorin Hodonoagă (ambii, Zimbru Chișinău)

De partea cealaltă, la selecționata regională au fost convocați jucătorii:

Portari: Cristian Vieru (Real Succes Chișinău), Maxim Gonța (Atletico-Spicul Bălți)

Fundași:  Rodion Gonța (Atletico-Spicul Bălți), Vasile Vlas (Petrocub-Hîncești), Ivan Rîlischi (ȘS Ocnița), Artiom Elțov (Narubai Rîbnița), Victor Secrieru, Dan Castraveț (ambii, Real Succes Chișinău)

Mijlocași:  Sorin Chele (Real Succes Chișinău), Rostislav Garganciuc (ȘS Ocnița), Denis Maximov (FC Cahul-2005), Sergiu Dînga (CFŞS Orhei-Milsami), Cristian Ignat (Juniorul, România), Vadim Covalciuc (Câmpina, România)

Atacanți: Alexandru Vlas (Petrocub-Hîncești), Radislav Urechianu (ȘS Briceni), Cristian Chiperi (Real Succes Chișinău), Teodor Erhan (Juniorul, România)