Selecționate

NAȚIONALA MOLDOVEI / ANTRENAMENT ÎN IRLANDA (video)

News Details
Text

Echipa Naţională a Moldovei a efectuat în seara zilei de 5 octombrie pe stadionul “Aviva” (capacitatea – 51.700 locuri) antrenamentul oficial înaintea meciului cu Irlanda din cadrul preliminariilor CM 2018. 

La ședința tehnică care a durat ceva mai mult de o oră au participat 20 de jucători:

Portari:  Ilie Cebanu (Zimbru Chișinău), Serghei Pașcenco (Zaria Bălți), Alexei Koșelev (CSM Iași, România)

Fundaşi: Alexandru Epureanu (Istanbul BB, Turcia), Petru Racu, Vitalie Bordian (ambii, Sheriff Tiraspol), Dinu Graur (Milsami Orhei), Artiom Rozgoniuc (Petrocub-Hîncești), Petru Ojog (Spicul Chișcăreni)

Mijlocaşi: Artur Ionița (Cagliari, Italia), Alexandru Gațcan (Rostov, Rusia), Eugeniu Cociuc (Zilina, Slovacia), Alexandru Antoniuc, Andrei Cojocari, Alexandru Dedov (toți, Milsami Orhei), Gheorghe Anton (Sheriff Tiraspol), Alexandr Pașcenco (Dacia Chișinău)

Atacanţi: Radu Gînsari (Hapoel Haifa, Israel), Sergiu Plătică (Speranța Nisporeni), Vladimir Ambros (Petrocub-Hîncești)

Din cauza accidentării nu a făcut deplasarea în Irlanda, fundașul Veaceslav Posmac (Sheriff Tiraspol), care a revenit la club. De asemenea, au rămas acasă Radu Mîțu (Milsami Orhei), Vadim Bolohan (Milsami Orhei), Vladislav Ivanov (Krumkachy, Belarus), Igor Țîgîrlaș (Zaria Bălți) și Vadim Paireli (Petrocub-Hîncești).

Antrenamentul oficial al echipei noastre a fost precedat de conferinţa de presă cu participarea selecționerului Igor Dobrovolski şi mijlocașului Alexandru Gațcan.

Meciul Irlanda – Moldova se va juca vineri, 6 octombrie, la stadionul "Aviva" din orașul Dublin cu începere ora 21.45 și va fi transmis în direct de postul public de televiziune Moldova 1. 

Potrivit organizatorilor, toate biletele la meci au fost deja vândute. Și naționala noastră va fi susținută de peste 500 de suporteri, un număr record pentru un meci din deplasare.

Întâlnirea va fi deservită de o brigadă de arbitri din Olanda, cu Hendrikus Sebastiaan NIJHUIS la centru, care va fi ajutat de asistenţii Joost VAN ZUILEN și Charles John SCHAAP, iar al 4-lea oficial va fi Serdar GÖZÜBÜYÜK. Observator de arbitri a fost desemnat Oguz SARVAN (Turcia), iar Delegat FIFA – Luca ZORZI (Elveția).

Irlanda și Moldova s-au întâlnit până acum o singură dată la Chișinău pe 9 octombrie 2016 într-un meci din cadrul preliminariilor CM 2018, încheiat cu victoria balcanicilor scor 1-3. Golul echipei noastre a fost marcat de către Igor Bugaiov.

Video