Selecționate

Fotbal feminin / Meci amical (video)

News Details
Text

Moldova WU-17 – Moldova WU-19 0-0

Moldova WU-17: Oxana Dicusar (Daniela Cuțuruba 26, Evghenia Dumic 58), Alina Brînza (Daniela Luca, 67), Nicolina Pîrgaru, Mihaela Burdeniuc, Natalia Maslova, Anisia Său (Gabriela Bagrin, 67), Stela-Aleyna Tez (Liliana Șoltoian, 58), Carina Doiban (Daniela Vasilachi, 58), Nina Darenscaia, Ana Gonța, Arina Bîrca (Elina Coceanovschi 41, Nicoleta Roșior, 67)
Antrenor: Elena Subbotina

Moldova WU-19: Bianca Druţă (Marina Baiceva, 41), Tatiana Lucaş (Diana Jitariuc, 76), Maria Teeşanu, Natalia Solonari (Maria Sănduleac, 41), Daria Meşina, Lia Vlas, Ecaterina Onica, Valentina Lohin, Vanesa Andrieş (Alexandrina Maidanscaia, 41, Nadejda Petrovscaia 76), Daniela Mardari, Alexandra Darovan (Valeria Arhirii 41, Victoria Dumbravă, 59)
Rezervă: Ionela Catan
Antrenor: Alina Stețenco

Arbitru: Vasile Berladean, asistenți: Alexandru Sajin, Liviu State, al 4-lea oficial: Igor Boșca
Cartonaș galben: Lucaș (39)

30 martie. Vadul lui Vodă, CPSM. 

Învingătoarea a fost stabilită în urma executării loviturilor de departajare. Mai bine au executat penalty-urile jucătoarele selecționatei U-17, care s-au impus cu scorul de 6-5.

Image
Video
Text

Naţionalele de junioare U-17 și U-19 ale Moldovei efectuează în această perioadă un cantonament de pregătire la CPSM de la Vadul lui Vodă la finalul căruia vor disputa un meci bilateral. Partida va avea loc pe 30 martie cu începere de la ora 11.00.

Antrenoarea selecţionatei WU-19, Alina Stețenco, a convocat următoarele jucătoare cu anul nașterii 2000 și 2001:

Portari: Bianca Druţă (LTPS nr.2 Chișinău), Marina Baiceva (Agarista ȘS Anenii Noi)

Fundași: Valentina Lohin (LTPS nr.2 Chișinău), Maria Teeşanu, Tatiana Lucaş (ambele, FC Belceanka), Daria Meşina (CS Noroc), Diana Jitariuc (ŞS Ungheni), Nadejda Petrovscaia (ȘSCTRO Igor Dobrovolski)

Mijlocași: Ecaterina Onica (ŞS Criuleni / ȘS Drăsliceni), Vanesa Andrieş (ȘS-11 Real-Succes Chișinău), Maria Sănduleac, Alexandrina Maidanscaia (ambele, FC Belceanka), Daniela Mardari, Lia Vlas, Victoria Dumbravă, Natalia Solonari (toate, CS Noroc), Valeria Arhirii (ŞS Ungheni), Alexandra Darovan, Corina Corotnean (ambele, ȘSCTRO Igor Dobrovolski)

Atacant: Ionela Catan (FC Belceanka)

De partea cealaltă, Elena Subbotina, antrenoarea naționalei WU-17, a convocat fotbalistele cu anul nașterii 2002 și 2003:

Portari: Evghenia Dumic (ȘSCTRO Igor Dobrovolski), Daniela Cuțuruba (CS Noroc Chișinău), Oxana Dicusar (ȘS-4 Cioburciu)

Fundași: Nina Darenscaia (ȘSCTRO Igor Dobrovolski), Nicolina Pîrgaru, Mihaela Burdeniuc (ambele, FC Belceanka), Alina Brînza (ȘS Anenii Noi)

Mijlocași: Carina Doiban (ȘSCTRO Igor Dobrovolski), Gabriela Bagrin (FC Belceanka), Nicoleta Roșior, Daniela Vasilachi, Daniela Luca (toate, ȘS Anenii Noi), Natalia Maslova (ȘS-4 Cioburciu), Anisia Său (ȘS Ungheni), Stela-Aleyna Tez (ȘS-11 Real-Succes Chișinău), Liliana Șoltoian (CS Navobi, România)

Atacanți: Elina Coceanovschi (FC Belceanka), Ana Gonța (CS Noroc Chișinău), Arina Bîrca (FC Narta – ȘS Drăsliceni)