Competiţii

Campionatul Moldovei între Copii şi Juniori

News Details
Text

Federaţia Moldovenească de Fotbal a organizat pe 14 iunie 2016 la hotelul “Institutul Muncii” din Chişinău o şedinţă, la care au fost făcute totalurile campionatului naţional pentru copii şi juniori, ediţia 2015-2016.

Cu un mesaj de salut către cei prezenţi a venit Nicolae Cebotari, Secretar General FMF.

Alexandru Tean, Nicolai Corovinschi, Victor Roman și Iurie Covtun, coordonatori regionali, au prezentat rapoartele de activitate.

Anatol Bodean, Inspector federal responsabil de desfăşurarea campionatului naţional pentru copii şi juniori, a prezentat un raport despre totalurile sezonului competiţional.

De asemenea, Igor Şpaniora, antrenor regional, a prezentat o informație amplă despre Proiectul “Noi”.

În finalul şedinţei, Oleg Molceanov, Inspector Federal, a vorbit despre monitorizarea Convenţiei FMF cu privire la principiile de bază în pregătirea copiilor şi juniorilor în cadrul şcolilor de fotbal, dar și despre structura campionatului naţional pentru copii şi junior edițiile 2016-2017 și 2017-2018.

Echipa Sheriff Tiraspol antrenată de Shota Makharadze a devenit campioană naţională între juniori Under 18, iar pe locurile 2 şi 3 s-au clasat CSCT Buiucani-Dacia Chişinău și Zimbru Chişinău

Zimbru antrenată de Vladimir Gudev a triumfat în campionatul Moldovei pentru juniori Under 17, devansându-le pe Sheriff și CSCT Buiucani-Dacia.

Pe primul loc în campionatul Moldovei pentru juniori Under 16 s-a clasat Sheriff (Andrei Corneencov), fiind urmată de Zimbru și CSCT Buiucani-Dacia.

CSCT Buiucani-Dacia antrenată de Andrei Vicolaș a triumfat în campionatul Moldovei pentru juniori U-15, devansându-le pe Sheriff și Zaria Bălţi.

Câştigătoare ale Diviziei A au devenit ȘS-4 Tiraspol (U-18 și U-17, antrenori Ghenadie Tiumin și Nicolai Zeleniuc), ȘS Anenii Noi (U-16, antrenor – Anatolie Ţîrdea) și ȘSSRF-LIMPS Chișinău (U-15, antrenor – Victor Veverița).

Câştigătoare ale Diviziei B au devenit ȘS Telenești (juniori U-18, seria Centru, antrenor – Anatolie Bechet), Codru Juniori Călărași (U-16, seria Centru, antrenor – Alexandru Cazarin), Olimpia Bălţi (U-18, seria Nord, antrenor – Grigore Ciobanu), ȘS Glodeni (U-16, seria Nord, antrenor – Evgheni Branistov), ȘS Cantemir (U-18 și U-16, seria Sud, antrenori – Ion Țurcanu și Vadim Angheluța), ŞS-2 Dubăsari (U-18, seria Est, antrenor – Vladislav Pocatilo), Atletic Ștefan Vodă (U-16, seria Est, antrenor – Sergiu Palancean).

Deținătoare a Cupei FMF între juniori U-16 a devenit Zimbru Chişinău (antrenor – Nicolae Lahmai), iar între juniori U-14 – Sheriff Tiraspol (antrenor – Vitalie Mostovoi).