Clasament
Loc Echipă Meci Victorii Egalități Înfrângeri Golaveraj Puncte
1. Sheriff 16 11 3 2 35-8 36
2. Milsami 16 9 5 2 22-10 32
3. Petrocub-Hînceşti 16 7 5 4 26-22 26
4. Zimbru 16 3 8 5 20-22 17
5. Speranța 16 2 10 4 11-16 16
6. Sfîntul Gheorghe 16 3 6 7 19-27 15
7. Zaria 16 2 7 7 14-25 13
8. Dinamo-Auto 16 2 6 8 15-32 12
PROGRAMUL MECIURILOR
Nr. Data Echipe Scor Teren Ora
TUR
Etapa I
1 01.04.2018 video FC Sheriff - FC Petrocub-Hîncești 3-0 Tiraspol, CS Sheriff, Manej 15-00
2 01.04.2018 video FC Milsami - FC Zimbru 1-0 Orhei, CSR 15-00
3 01.04.2018 video FC Sfîntul Gheorghe - FC Dinamo-Auto 0-1 Vadul lui Vodă, CPSN t.s. 15-00
4 01.04.2018 video CSF Speranța - FC Zaria 0-0 Nisporeni, t.s. 15-00
Etapa II
5 07.04.2018 video FC Sheriff - CSF Speranța 3-0 Tiraspol, CS Sheriff, Arena Mică 15-00
6 07.04.2018 video FC Dinamo-Auto - FC Zaria 0-0 Ternovca, st.Dinamo-Auto, t.s 16-00
7 07.04.2018 video FC Zimbru - FC Sfîntul Gheorghe 1-1 Chișinău, stad. Zimbru, t.s 15-00
8 07.04.2018 video FC Petrocub-Hîncești - FC Milsami 1-2 Hîncești, stad. orășenesc 16-00
Etapa III
9 14.04.2018 video FC Milsami - FC Sheriff 0-1 Orhei, CSR 16:00
10 14.04.2018 video FC Sfîntul Gheorghe - FC Petrocub-Hîncești 3-6 s. Suruceni, st.sătesc 16:00
11 14.04.2018 video FC Zaria - FC Zimbru 1-1 Bălți, stad.orășenesc 16:00
12 14.04.2018 video CSF Speranța - FC Dinamo-Auto 0-0 Hîncești, stad. orășenesc 16:00
18.04.2018 Cupa R. Moldova - Orange 1/4
Etapa IV
13 22.04.2018 video FC Sheriff - FC Dinamo-Auto 5-2 Tiraspol, CS Sheriff, Arena Mică 18:00
14 22.04.2018 video FC Zimbru - CSF Speranța 1-1 Chișinău, stad.Zimbru 18:00
15 22.04.2018 video FC Petrocub-Hîncești - FC Zaria 3-0 Hîncești, stad. orășenesc 16:00
16 22.04.2018 video FC Milsami - FC Sfîntul Gheorghe 1-0 Orhei, CSR 16:00
Etapa V
17 28.04.2018 video CSF Speranța - FC Petrocub-Hîncești 0-0 Hîncești, stad. orășenesc 17:00
18 28.04.2018 video FC Zaria - FC Milsami 2-2 Bălți, stad.orășenesc 17:00
19 29.04.2018 video FC Sfîntul Gheorghe - FC Sheriff 2-2 s. Suruceni, st.sătesc 17:00
20 29.04.2018 video FC Dinamo-Auto - FC Zimbru 1-3 Ternovca, st.Dinamo-Auto 17:00
Etapa VI
21 05.05.2018 video FC Sheriff - FC Zimbru 3-1 Tiraspol, CS Sheriff, Arena Mică 18:00
22 05.05.2018 video FC Petrocub-Hîncești - FC Dinamo-Auto 0-3 Hîncești, stad. orășenesc 17:00
23 05.05.2018 video FC Milsami - CSF Speranța 0-1 Orhei, CSR 17:00
24 05.05.2018 video FC Sfîntul Gheorghe - FC Zaria 1-0 s. Suruceni, st.sătesc 17:00
09.05.2018 Cupa R. Moldova - Orange 1/2
Etapa VII
25 13.05.2018 video FC Zaria - FC Sheriff 0-1 Bălți, stad.orășenesc 17:00
26 13.05.2018 video CSF Speranța - FC Sfîntul Gheorghe 1-1 Orhei, CSR 17:00
27 13.05.2018 video FC Dinamo-Auto - FC Milsami 0-2 Ternovca, st.Dinamo-Auto 17:00
28 13.05.2018 video FC Zimbru - FC Petrocub-Hîncești 2-2 Chișinău, stad.Zimbru 19:00
18.05.2018 etapa pentru finalista Cupei
RETUR
Etapa VIII
29 19.05.2018 video FC Petrocub-Hîncești - FC Sheriff 1-0 Hîncești, stad. orășenesc 19:30
30 18.05.2018 video FC Zimbru - FC Milsami 0-0 Chișinău, Zimbru, terenul 2 nat. 17:00
31 20.05.2018 video FC Dinamo-Auto - FC Sfîntul Gheorghe 0-0 Ternovca, st.Dinamo-Auto 18:00
32 20.05.2018 video FC Zaria - CSF Speranța 2-1 Bălți, stad.orășenesc 18:00
23.05.2018 Finala Cupei R. Moldova-Orange
Etapa IX
33 27.05.2018 video CSF Speranța - FC Sheriff 0-0 Chișinău, Zimbru, terenul 2 nat. 18:00
34 27.05.2018 video FC Zaria - FC Dinamo-Auto 1-1 Bălți, stad.orășenesc 18:00
35 27.05.2018 video FC Sfîntul Gheorghe - FC Zimbru 1-0 s. Suruceni, st.sătesc 18:00
36 27.05.2018 video FC Milsami - FC Petrocub-Hîncești 2-1 Orhei, CSR 18:00
Etapa X
37 27.06.2018 video FC Sheriff - FC Milsami 0-0 Tiraspol, CS Sheriff 19:00
38 27.06.2018 video FC Petrocub-Hîncești - FC Sfîntul Gheorghe 3-1 Hîncești, stad. orășenesc 21:00
39 27.06.2018 video FC Zimbru - FC Zaria 4-3 Chișinău, stad.Zimbru 19:00
40 27.06.2018 video FC Dinamo-Auto - CSF Speranța 1-2 Ternovca, st.Dinamo-Auto 18:30
09.06.2018 Cupa R. Moldova - Orange 1/16
Etapa XI
41 09.06.2018 video FC Zaria - FC Petrocub-Hîncești 1-2 Bălți, stad.orășenesc 19:00
42 09.06.2018 video CSF Speranța - FC Zimbru 1-1 Orhei, CSR 19:00
43 10.06.2018 video FC Dinamo-Auto - FC Sheriff 0-5 Ternovca, st.Dinamo-Auto 19:00
44 10.06.2018 video FC Sfîntul Gheorghe - FC Milsami 0-1 s. Suruceni, st.sătesc 19:00
Etapa XII
45 16.06.2018 video FC Sheriff - FC Sfîntul Gheorghe 4-0 Tiraspol, CS Sheriff 19:00
46 16.06.2018 video FC Milsami - FC Zaria 3-1 Orhei, CSR 18:30
47 16.06.2018 vide FC Petrocub-Hîncești - CSF Speranța 1-1 Hîncești, stad. orășenesc 20:00
48 16.06.2018 video FC Zimbru - FC Dinamo-Auto 2-2 Chișinău, stad.Zimbru 19:00
20.06.2018 Cupa R. Moldova - Orange 1/8 tur
Etapa XIII
49 24.06.2018 video FC Zimbru - FC Sheriff 0-1 Chișinău, stad.Zimbru 19:00
50 24.06.2018 video FC Dinamo-Auto - FC Petrocub-Hîncești 2-2 Ternovca, st.Dinamo-Auto 18:30
51 24.06.2018 video CSF Speranța - FC Milsami 1-2 Orhei, CSR 18:30
52 24.06.2018 video FC Zaria - FC Sfîntul Gheorghe 1-1 Bălți, stad.orășenesc 18:30
Etapa XIV
53 01.07.2018 video FC Sheriff - FC Zaria 5-1 Tiraspol, CS Sheriff 19:00
54 01.07.2018 video FC Sfîntul Gheorghe - CSF Speranța 2-2 s. Suruceni, st.sătesc 18:00
55 01.07.2018 video FC Milsami - FC Dinamo-Auto 4-0 Orhei, CSR 20:00
56 01.07.2018 video FC Petrocub-Hîncești - FC Zimbru 2-1 Hîncești, stad. orășenesc 20:00
06.07.2018 Cupa R. Moldova - Orange 1/8 retur (pentru echipa participantă în Liga Campionilor)
07.07.2018 Cupa R. Moldova - Orange 1/8 retur
TUR
Etapa XV
57 04.08.2018 video FC Sfîntul Gheorghe - FC Dinamo-Auto 5-2 s. Suruceni, st.sătesc 18:00
58 04.08.2018 video FC Zaria - CSF Speranța 0-0 Bălți, stad.orășenesc 18:00
59 05.08.2018 video FC Petrocub-Hînccești - FC Sheriff 1-0 Hîncești, stad. orășenesc 20:00
60 05.08.2018 video FC Milsami - FC Zimbru 1-1 Orhei, CSR 20:00
Etapa XVI
61 11.08.2018 video FC Zimbru - FC Sfîntul Gheorghe 2-1 Chișinău, stad.Zimbru 20:00
62 11.08.2018 video FC Dinamo-Auto - FC Zaria 0-1 Ternovca, st.Dinamo-Auto 18:00
63 12.08.2018 video FC Sheriff - CSF Speranța 2-0 Tiraspol, CS Sheriff 20:00
64 11.08.2018 video FC Petrocub-Hîncești - FC Milsami 1-1 Hîncești, stad. orășenesc 20:00
Etapa XVII
65 19.08.2018 FC Zaria - FC Zimbru   Bălți, stad.orășenesc 17:30
66 19.08.2018 FC Sfîntul Gheorghe - FC Petrocub-Hîncești   s. Suruceni, st.sătesc 17:30
67 20.08.2018 FC Milsami - FC Sheriff   Orhei, CSR 20:00
68 19.08.2018 CSF Speranța - FC Dinamo-Auto   Vadul lui Vodă, CPSM 17:30
Etapa XVIII
69 25.08.2018 FC Petrocub-Hîncești - FC Zaria   Hîncești, stad. orășenesc 17:00
70 25.08.2018 FC Zimbru - CSF Speranța   Chișinău, stad.Zimbru 17:00
71 26.08.2018 FC Sheriff - FC Dinamo-Auto   Tiraspol, CS Sheriff 17:00
72 26.08.2018 FC Milsami - FC Sfîntul Gheorghe   Orhei, CSR 17:00
Etapa XIX
73 01.09.2018 CSF Speranța - FC Petrocub-Hîncești   Orhei, CSR 17:00
74 01.09.2018 FC Zaria - FC Milsami   Bălți, stad.orășenesc 17:00
75 01.09.2018 FC Sfîntul Gheorghe - FC Sheriff   s. Suruceni, st.sătesc 17:00
76 01.09.2018 FC Dinamo-Auto - FC Zimbru   Ternovca, st.Dinamo-Auto 17:00
06.09.2018 Moldova - Belarus U-21
08.09.2018 Luxemburg - Moldova
10.09.2018 Moldova - San Marino U-21
11.09.2018 Moldova - Belarus
Etapa XX
77 15.09.2018 FC Sfîntul Gheorghe - FC Zaria   s. Suruceni, st.sătesc 16:00
78 15.09.2018 FC Petrocub-Hîncești - FC Dinamo-Auto   Hîncești, stad. orășenesc 16:00
79 16.09.2018 FC Milsami - CSF Speranța   Orhei, CSR 16:00
80 16.09.2018 Sheriff - FC Zimbru   Tiraspol, CS Sheriff 16:00
Etapa XXI
81 22.09.2018 FC Zaria - FC Sheriff   Bălți, stad.orășenesc 16:00
82 22.09.2018 CSF Speranța - FC Sfîntul Gheorghe   Orhei, CSR 16:00
83 22.09.2018 FC Dinamo-Auto - FC Milsami   Ternovca, st.Dinamo-Auto 16:00
84 22.09.2018 FC Zimbru - FC Petrocub-Hîncești   Chișinău, stad.Zimbru 16:00
26.09.2018 Cupa R. Moldova - Orange 1/4 (tur)
RETUR
Etapa XXII
85 30.09.2018 FC Sheriff - FC Petrocub-Hîncești   Tiraspol, CS Sheriff 16:00
86 30.09.2018 FC Zimbru - FC Milsami   Chișinău, stad.Zimbru 16:00
87 30.09.2018 FC Dinamo-Auto - FC Sfîntul Gheorghe   Ternovca, st.Dinamo-Auto 16:00
88 30.09.2018 CSF Speranța - FC Zaria   Orhei, CSR 16:00
Etapa XXIII
89 06.10.2018 CSF Speranța - FC Sheriff   Vadul lui Vodă, CPSM 15:00
90 06.10.2018 FC Zaria - FC Dinamo-Auto   Bălți, stad.orășenesc 15:00
91 06.10.2018 FC Sfîntul Gheorghe - FC Zimbru   s. Suruceni, st.sătesc 15:00
92 06.10.2018 FC Milsami - FC Petrocub-Hîncești   Orhei, CSR 15:00
12.10.2018 Moldova - San Marino
15.10.2018 Belarus - Moldova
15.10.2018 Cehia - Moldova U-21
Etapa XXIV
93 20.10.2018 FC Zimbru - FC Zaria   Chișinău, stad.Zimbru 15:00
94 20.10.2018 FC Dinamo-Auto - CSF Speranța   Ternovca, st.Dinamo-Auto 15:00
95 21.10.2018 FC Sheriff - FC Milsami   Tiraspol, CS Sheriff 15:00
96 21.10.2018 FC Petrocub-Hîncești - FC Sfîntul Gheorghe   Hîncești, stad. orășenesc 15:00
Etapa XXV
97 27.10.2018 FC Zaria - FC Petrocub-Hîncești   Bălți, stad.orășenesc 15:00
98 27.10.2018 CSF Speranța - FC Zimbru   Orhei, CSR 15:00
99 27.10.2018 FC Dinamo-Auto - FC Sheriff   Ternovca, st.Dinamo-Auto 15:00
100 27.10.2018 FC Sfîntul Gheorghe - FC Milsami   s. Suruceni, st.sătesc 15:00
31.10.2018 Cupa R. Moldova - Orange 1/4 (retur)
Etapa XXVI
101 04.11.2018 FC Sheriff - FC Sfîntul Gheorghe   Tiraspol, CS Sheriff 15:00
102 04.11.2018 FC Milsami - FC Zaria   Orhei, CSR 15:00
103 04.11.2018 FC Petrocub-Hîncești - CSF Speranța   Hîncești, stad. orășenesc 15:00
104 04.11.2018 FC Zimbru - FC Dinamo-Auto   Chișinău, stad.Zimbru 15:00
Etapa XXVII
105 10.11.2018 FC Zimbru - FC Sheriff   Chișinău, stad.Zimbru 14:00
106 10.11.2018 FC Dinamo-Auto - FC Petrocub-Hîncești   Ternovca, st.Dinamo-Auto 14:00
107 10.11.2018 CSF Speranța - FC Milsami   Orhei, CSR 14:00
108 10.11.2018 FC Zaria - FC Sfîntul Gheorghe   Bălți, stad.orășenesc 14:00
15.11.2018 San Marino - Moldova
18.11.2018 Moldova - Luxemburg
Etapa XXVIII
109 24.11.2018 FC Sheriff - FC Zaria   Tiraspol, CS Sheriff 13:00
110 24.11.2018 FC Sfîntul Gheorghe - CSF Speranța   s. Suruceni, st.sătesc 13:00
111 24.11.2018 FC Milsami - FC Dinamo-Auto   Orhei, CSR 13:00
112 24.11.2018 FC Petrocub-Hîncești - FC Zimbru   Hîncești, stad. orășenesc 13:00
28.11.2018 - 04.12.2018 Meci Suplimentar pentru stabilirea titlului de campion

 

Arhiva Diviziei Naționale
Loc Echipa M V E Î Golaveraj Puncte
1. Constructorul-93 Chişinău 30 26 3 1 82-10 81
2. Zimbru Chişinău 30 22 4 4 112-71 70
3. Tiligul Tiraspol 30 20 8 2 73-12 68
4. Nistru Otaci 30 19 6 5 58-21 63
5. Olimpia Bălţi 30 18 6 6 75-34 60
6. Speranţa Nisporeni 30 11 9 10 34-36 42
7. Dinamo Bender 30 12 5 13 42-45 41
8. Locomotiva Basarabeasca 30 12 5 13 44-58 41
9. Unisport Chişinău 30 12 5 13 40-44 41
10. Codru Călăraşi 30 12 4 14 43-48 40
11. Agro Chişinău 30 11 3 16 53-47 36
12. CSA Victoria Cahul 30 7 8 15 33-61 29
13. MHM-93 Chişinău 30 6 7 17 32-53 25
14. Ciuhur Ocniţa 30 6 6 18 20-97 24
15. Spumante Cricova 30 3 4 23 21-44 13
16. Attila Ungheni 30 1 1 28 10-141 4
Golgheter: Serghei Rogaciov (Constructorul-93 / Olimpia) – 35 goluri
Au retrogradat: Attila, Spumante, Ciuhur, MHM-93, Codru (ultima formaţie – în urma disputării meciurilor de baraj) 
Notă. Biroul FMF a luat decizia ca, indiferent de locul ocupat, echipa CSA Victoria, care a nimerit într-un accident rutier, să-şi păstreze locul în Divizia Naţională. Spumante a fost exclusă din campionat pentru două neprezentări la meciuri după etapa 21 şi în următoarele partide i-au fost acordate înfrângeri tehnice.
Au promovat: Sindicat Moldova-Gaz Chişinău, Roma Bălţi, Stimold-MIF Chişinău (ultima formaţie – în urma disputării meciurilor de baraj)